Wierzenia i tradycje w baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Baśń „O krasnoludkach i sierotce Marysi” rozgrywa się głównie w wiejskiej scenerii, dlatego w fabułę wplecionych jest wiele przesądów, wierzeń, tradycji i podań historycznych. Wiara w fantastykę miesza się tu z naiwną religijnością. Lud zna historię swego pochodzenia, którą wywodzi od Lecha, wspomina o Wandzie co Niemca nie chciała czy zjedzeniu Popiela na Mysiej Górze.

Chłopi wierzą w istnienie Krasnoludków, jednak nieliczni mogą je oglądać. Zazwyczaj spotykają je dzieci, którym te opowiadają bajki. U sumiennych gospodarzy Krasnoludki pomagają w obejściu – wykonują proste, codzienne czynności, pilnują też dzieci. Jednak źli ludzie ze strony Skrzatów narażeni są na figle i psoty. To Krasnoludkom przypisuje się dziecięce umiejętności – znajomość piosenek i melodii. Skrobek wspomina: O Krasnoludkach słyszał nieraz, że po dobroci najlepiej z nimi, bo jak sobie upodobają kogo, to mu najmniejszej szkody nie przyczynią, owszem, obdarzą jeszcze. Wszak ci jego dziad nieboszczyk powiadał, że Krasnoludki takie, które też „Ubożęta” albo „Skrzaty” zowią, chętnie u ludzi dobrych mieszkają, gdzie za piecem albo w mysiej norze siedząc i stamtąd nocą na izbę wychodząc, a jaka w chacie robota jest, w takiej pomagają. To masło za gospodynię ubiją, to chleb rozczynią, to na kołowrotku przędą tak cudnie, że się ta przędza jak srebro mieni. Czasem i z izby wyjdą, do stajni zajrzą, koniom drobniutko grzywy posplatają, zgrzebłem wyczyszczą, że się na nich ta siartka, jak woda świeci…

Żywe wśród ludu są tradycje katolickie. Autorka wspomina o Wielkanocy, które to święto celebrują wszyscy, nawet najubożsi. W Wielki Czwartek albo Wielki Piątek w chacie szykują „święcone”, na które składa się wiele potraw, w tym: kołacz i kiełbasa. Znajdziemy także wzmiankę o szopkach, które „chłopięta obnosiły po wsi na Gody”. Ludzie są religijni – często zwracają się do Boga z prośbą, a także dziękują za otrzymane łaski (np. biedna kobieta, którą Podziomek wsparł srebrnymi monetami). Co ciekawe wiara w zabobony łączy się z chrześcijańską obrzędowością.

Rytm pracy chłopskiej wyznaczają kolejne pory roku i prace rolne, takie jak sianokosy, młócenie zboża, orka i bronowanie, siew. Głównym zajęciem dzieci jest zbieranie chrustu,, noszenie wody oraz wypasanie gęsi. Wśród chłopów są również zielarki, zajmujące się zbiorem ziół, którymi leczyć można niemal każdą przypadłość. Ludzie opowiadają sobie legendy, które łączą z rzeczywistością. Jedną z nich jest przekonanie, że w skałach niegdyś mieszkali rozbójnicy, którzy chowali tam zrabowane skarby. Można było je znaleźć, gdy przeminęła krzywda ludzka wyrządzona kradzieżą dóbr. Jednak skarbem należało się podzielić z ubogimi i sierotami, inaczej by przepadł. W taką opowieść wierzy chłop Skrobek i przytacza ją, gdy widzi, że coś się w lesie mieni.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie szczegółowe
2  „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - problematyka i wątki
3  Bohaterowie baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”Komentarze: Wierzenia i tradycje w baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: