Bohaterowie baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Krasnoludki
Król Błystek – władca krasnoludków. Ubrany był w purpurową szatę, która jednak była już znoszona. Na nogach miał złotem tkane czerwone pantofle. Nosił złotą koronę i złote berło, z którego świecił ogromny diament, rzucający jasność tak wielką, że nocą zrobiło się widno jak za dnia. Władał w kryształowym pałacu, pełnym drogocennych skarbów. Był stary, nie miał wszystkich zębów. Gdy płakał, z jego oczu zamiast łez spływały perły. W chwilach odpoczynku rozmyślał o długich latach swojego panowania, podczas których wiele dobrego zrobił dla ludzi i zgromadził olbrzymie skarby, by nie służyły złu. Był mistrzem ceremonii podczas nocy świętojańskiej – przybrał wówczas białą szatę. To on sprawował sąd nad Wiechetkiem, także on jesienią zadecydował o powrocie Krasnoludków pod ziemię.

Koszałek-Opałek – nadworny historyk Króla Jegomości Błystka, kronikarz. Zwykle siedział nad ogromną księgą, w której opisywał wszystko, co się od najdawniejszych czasów zdarzyło w państwie Krasnoludków, skąd się wzięli i jakich mieli królów, jakie prowadzili wojny i jak im się w nich wiodło. Czasem pisał zgodnie z prawdą, a czasem zmyślał. Był łysy jak kolano. Nosił kaptur, chodaki i palił fajkę. Nie ruszał się bez atramentu, pióra wielkiego jak karabin i księgi. Potrafił interesująco opowiadać bajki i legendy. Praca naukowa pochłaniała go jednak tak bardzo, że nie zauważał świata dookoła. Nie potrafił też spostrzec wiosny, która przeszło blisko obok niego. Był także naiwny – lis Sadełko bez problemu oszukał go, nazywając się wielkim uczonym. Koszałek-Opałek osamotniony długo szukał swych współbraci. Stał się prosty, dobry i cichy. Przebywał z wszelkimi stworzeniami i dzielił się z nimi sercem.

Podziomek – wiecznie głodny Krasnoludek. Niegdyś został zamieniony za ludzkie dziecko – Jaśka i przez wiele tygodni żywił się u jednej z gospodyń. Gdy wykryła podstęp przetrzepała mu skórę i wyrzuciła na śmietnisko. Odtąd Krasnoludek jadł za czterech i, choć był lubiany nawet przez króla, w sprawach jedzenia był nieprzejednany. Głód zmusił go do opuszczenia podziemi i poszukiwania pożywienia na powierzchni. Miał jednak miłościwe serce. Był też pomysłowy, co pomagało mu się wydostać z największych tarapatów. Po zamieszkaniu w Głodowej Wólce schudł i przestał być obżartuchem. Pocieszał Marysię po stracie gąsek i poradził jej wizytę u królowej Tatry – towarzyszył jej w wyprawie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie szczegółowe
2  Czas i miejsce akcji baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
3  Koszałek-Opałek - opisKomentarze: Bohaterowie baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: