„O krasnoludkach i sierotce Marysi” - problematyka i wątki - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W utworze „O krasnoludkach i sierotce Marysi” możemy wyróżnić trzy główne wątki i kilka pobocznych. Od początku do końca poetyckiej opowieści obserwujemy życie Krasnoludków skupionych wokół króla Błystka. Wpływają one na losy ludzi, ich żywot łączy się z nimi. Obserwujemy, jak na wiosnę opuszczają swą zimową kryjówkę – Kryształową Grotę i wychodzą na ziemię, a następnie, dzięki pomocy Skrobka, przemieszczają się do Słowiczej Doliny. Mimo iż panuje tam bieda, mają zapewnioną wolność i spokój i mogą pomagać zubożałemu chłopu. Na jesieni wraz z dźwiękiem dzwonów powracają pod ziemię.

Kolejnym wątkiem są losy Marysi sierotki – dziewczynki, która po śmierci mamy – Kukliny została wypędzona ze swego domu i musiała pracować za kawałek chleba. Pasła siedem gąsek, a pomagał jej pies Gasio. pewnego dnia nie ustrzegła ich przed lisem i musiała opuścić gospodynię. Nad jej dobrym sercem zlitowała się królowa tatra – przywróciła gąski do życia, a Marysię przeniosła do chaty Skrobka. Odtąd dziewczynka mogła wieść prawdziwe rodzinne życie wraz z nowymi „braćmi” – Wojtkiem i Kubą.

Ważnym wątkiem są także zmagania Skrobka z biedą. Chłop zajmuje się powożeniem furmanki. Po śmierci żony w domu pozostało mu jedynie dwóch synów. Nie ma czasu, by ich wychowywać. W jego chacie panuje nędza i zaniedbanie. Skrobek jest tak przytłoczony biedą, że nie potrafi się podnieść. Dopiero dzięki królowi Krasnoludków i pieśni mistrza Sarabandy czuje przypływ sił i poświęca się pracy na roli. Marysia do porządku doprowadza jego dom. Wszystko, dzięki uczciwej pracy, odmienia się na lepsze.

Ponadto możemy wyróżnić wątki poboczne: wędrówkę Koszałka-Opałka i zawierane przez niego, nie zawsze pozytywne, znajomości; historię pysznego Półpanka, który za nic w świecie nie potrafił wyzbyć się swej dumy oraz opowieść o zmaganiach lisa Sadełki z wsią – Głodową Wólka. W tle obserwujemy także ciężką pracę ludzi na wsi oraz siły przyrody, które pomagają dobrym ludziom. Głównymi problemami opowiedzianej przez Konopnicką baśni są praca i umiłowanie ziemi. To właśnie dzięki pracy ludzie mogą wydostać się z biedy, to ona nadaje życiu sens i pozwala czuć się szczęśliwym oraz spełnionym. Nieodłącznie związana jest z ziemią, która daje ludziom pożywienie. Ziemi należy się szacunek i taki oddają jej mieszkańcy wsi, którzy na co dzień zmagają się z biedą. W świecie Marysi sierotki ważne są również życzliwość, dobro i miłosierdzie i to te wartości pomagają przetrwać.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie szczegółowe
2  Krasnoludki – opis
3  Wierzenia i tradycje w baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”Komentarze: „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - problematyka i wątki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: