Czas i miejsce akcji baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czas akcji

Czas akcji utworu Marii Konopnickiej jest baśniowy, a więc nieokreślony. Nie można dokładnie określić daty rozgrywania się akcji. Możemy jednak określić pory roku stanowiące tło dla wydarzeń – to przede wszystkim wiosna, lato i jesień. Akcja rozpoczyna się pod koniec zimy, gdy król Błystek wysyła swego przedstawiciela w poszukiwaniu wiosny. Wraz z nastaniem tej pory roku Krasnoludki opuszczają Kryształową Grotę i do jesieni pozostają w gospodarstwie Skrobka. W międzyczasie obserwujemy kolejne prace na roli związane z letnimi porami roku – sianokosy, młócenie zboża, a następnie orkę i bronowanie przed jesiennym zasiewem zbóż. Ważnym dniem jest noc świętojańska, podczas której trwają tańce Krasnoludków.

Miejsca akcji

Kryształowa Grota – miejsce skąd władał król Krasnoludków – Błystek. Była to położona pod ziemią grota, przykryta na powierzchni ciężkim głazem. Znajdowało się tam wiele skarbów: złota, srebra i brylantów. Promyk dziennego światła zapalał w kryształowych ścianach tronowej sali niezwykłe tęcze. Krasnoludki spędzały w tym miejscu zimę.

Wieś do której trafił Koszałek-Opałek - duża, szeroko rozbudowana wśród poczerniałych teraz i bezlistnych sadów, z jednej strony położona obok ściany gęstego sosnowego boru. Chaty były zamożne, świeżo pobielone, z kominów wznosił się siny dym, w podwórkach skrzypiały studzienne żurawie. Robotnicy poili konie i bydło, a dzieci bawiły się głośno na wysadzonej topolami drodze to „w gonionego” lub „w chowanego”.
Głodowa Wólka – wieś nieopodal której swoje gęsi wypasała Marysia sierotka. Pola były tam liche i mało urodzajne: „ziemie chude były, mało chleba dawały, a ludzie częściej głodni niźli syci byli.” Ludzie głodowali tam, stąd nazwa. Trafił tam Podziomek przekonany, że to Sytna Wólka, jednak bardzo się rozczarował. Nigdzie w chałupach nie widział porządnej pościeli, nigdzie pełnych naczyń, nigdzie nawet dobrego konia w stajni lub krowy w oborze. Wiele chałup zupełnie chyliło się ku ziemi, trzymając się tylko belkami pod strzechą „wspartymi, jak kaleki o kulach stojące”. Nawet dom sołtysa niewiele był lepszy.Jarmark – miejsce, gdzie panował gwar i huk. Na szerokim, rozłożystym placu mnożyły się konie, wozy, bydło. „Chłopi obstąpili stragany, gdzie były buty i czapki; kobiety targowały garnki i miski, dziewczęta kupowały wstążki i paciorki, dzieci piszczały na glinianych kogutkach, gryząc pierniki i czepiając się matczynych spódnic.” Z półkoszków i wozów wyciągały szyje gęsi i kaczki, wszędzie widać było ruch, ścisk, słychać gdakanie, gęganie, gwar przeróżnych głosów.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie w pigułce
2  Bohaterowie baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
3  Krasnoludki – opisKomentarze: Czas i miejsce akcji baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: