Marysia Sierotka - opis - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marysia była córką Kukuliny. Nazywana była Marysią gęsiarką lub Marysią sierotką. Zamieszkiwała wraz z nią w ubogiej chatce, jednak, gdy żyła matka niczego jej nie brakowało - miała dobrą opiekę, nie była głodna, miała się w co ubrać. Marysia miała jasne, jak światło włosy i fiołkowe oczy. Była drobna i delikatna. Nosiła koszulę ze zwykłego płótna i niebieską spódniczkę. Nie miała butów. Dbała o swój wygląd zewnętrzny i czystość.

Jej życie zmieniło się bardzo po śmierci najukochańszej matuli. Obcy ludzie przepędzili ją w domu. Wciąż tęskniła za rodzicielką i chciała jak najszybciej się z nią połączyć. Z żalem wspominała o swym rodzinnym domu. Aby zarobić na utrzymanie musiała zacząć pracować. Do domu przyjęła ją gospodyni z Głodowej Wólki. Do jej obowiązków należało wypasanie gęsi – czterech białych i trzech o mieszanym ubarwieniu, a także noszenie wody ze studni oraz zbieranie chrustu z lasu. W swej pracy była sumienna, a z Gaskami czuła się związana, dlatego po ich zaduszeniu zemdlała i długo rozpaczała. Nie dbała o własny los.

Inne dzieci śmiały się z niej. Nie umiała bawić się w chowanego, nie biegała zbyt prędko, nie chciała tańczyć z innymi dziewczynkami na trawie. Umiała za to pięknie śpiewać. Miała dobre serce – litowała się nad słabszymi stworzeniami. Gdy jej gąski zadusił lis nie bała się udać w daleką drogę do królowej Tatry. Mimo strachu poprosiła ją o przywrócenie gąskom życia. Za swe dobro została przeniesiona do chaty biednego Skrobka. Wykazała się gospodarnością – zadbała o dom, planowała także założenie ogródka, gdzie mogłoby uprawiać konopie oraz kapustę. Synowie Skrobka od razu ją zaakceptowali i pokochali i nie chcieli słyszeć, że mogłaby wyprowadzić się z ich domu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie szczegółowe
2  „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - problematyka i wątki
3  Koszałek-Opałek - opisKomentarze: Marysia Sierotka - opis

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: