Maria Konopnicka - biogram - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Maria Konopnicka, autorka nowel, poematów, wierszy, utworów dla dzieci, tłumaczka i publicystka przyszła na świat 23 maja 1842 w Suwałkach w domu prawnika Józefa i Scholastyki Wasiłowskich. Jej rodzina przeprowadziła się w 1849 roku do Kalisza – miasta dzieciństwa i młodości przyszłej poetki. Po śmierci matki, dzięki determinacji ojca mogła się kształcić. Rok spędziła na pensji sióstr Sakramentek w Warszawie, gdzie pozna la Elizę Orzeszkową.

Gdy miała dwadzieścia lat wyszła za mąż za starszego Jarosława Konopnickiego i przeniosła się do Bronowa, a następnie Gusina położonych na ziemi łódzkiej, gdzie początkowo spełniała się jako przykładna gospodyni, jednak szybko przestało jej odpowiadać życie u boku małżonka. Urodziła wówczas ośmioro dzieci (dwoje zmarło).

Konopnicka debiutowała (pod pseudonimem Marko) w 1870 w dzienniku „Kaliszanin” wierszem „Zimowy poranek”. Po przychylnych recenzjach jej poematu „W górach” opuściła męża i przeniosła się do Warszawy. Zarabiała, dzięki udzielaniu korepetycji. Angażowała się w sprawy społeczne i narodowe, m. in. poprzez udział w proteście przeciw represjom w zaborze pruskim (prześladowanie polskich dzieci we Wrześni), przymusowemu uwłaszczeniu czy prześladowaniom unitów. Popierała walkę kobiet o zapewnienie im większych praw, pomagała więźniom. Wiersze pisała przez całe życie. Pierwszy tomik „Poezji” wydała w 1881, następne ukazały się w latach 1883, 1887, 1896, z kolei nowele pisała od początku lat osiemdziesiątych XIX wieku aż do śmierci. Zajmowała się także krytyką literacką i przekładami.

W 1890 roku rozpoczęły się jej podróże po świecie. Odwiedziła m. in. Włochy, Niemcy, Francję, Szwajcarię oraz miejscowości kuracyjne Austrii i Czech. Redagowała pismo dla kobiet „Świt”, współpracowała z wieloma wydawnictwami, krajową prasą, organizacjami społecznymi, Macierzą Szkolną czy komitetami pomocy dla wywłaszczonej ludności Górnego Śląska i Wielkopolski. Z okazji dwudziestopięciolecia pracy pisarskiej (1903) otrzymała zakupionym ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu koło Krosna. W 1908 w miesięczniku „Przodownica” Konopnicka opublikowała jeden ze swoich najbardziej znanych utworów, „Rotę”, wiersz, który stanowił punkt kulminacyjny publicystycznej kampanii poetki przeciwko polityce germanizacyjnej w zaborze pruskim. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie szczegółowe
2  Krasnoludki – opis
3  „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - kompozycja i narracjaKomentarze: Maria Konopnicka - biogram

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: